Türk Portekiz İş Forumu düzenlendi

Türk Portekiz İş Forumu, T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) evsahipliğinde 18 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Türk Portekiz İş Forumu düzenlendi


Türk Portekiz İş Forumu düzenlendi

 

Türk Portekiz İş Forumu, T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) evsahipliğinde 18 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan DEİK/Türk-Portekiz İş Konseyi Başkanı Fahri Gökyayla, İş Konseyi’nin kuruluşu, amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Türkiye’de Portekizli firmaların ve yatırımcıların arttığına dikkat çeken Gökyayla, iki ülkenin dış ticaret kapasiteleri gözönünde bulundurulduğunda, ticaret hacmi rakamlarının var olan potansiyeli yansıtmadığına belirtti. Portekiz’in 2013 yılı özelleştirme programı kapsamına aldığı projelerin Türk yatırımcılarının dikkatini çekebileceğine ve ticaret hacmi rakamlarına katkı sağlayabileceğini söyleyen Gökyayla, Türk yatırımcılarının halihazırda uluslararası yatırımcı konumuna geldiklerini ifade etti. Türkiye’nin bölgesel bir yatırım üssü haline geldiğini söyleyen Gökyayla, çok sayıda çok uluslu şirketin Türkiye’yi yönetim üssü olarak seçmelerini memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Portekiz Başbakanı’nın ziyaretinin iki ülkenin refahına ve ikili ticaret ilişkilerine katkı sağlamasını umduğunu belirterek konuşmasına son verdi.

TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Türk-Portekiz İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği ülkesi olan Portekiz’in ekonomik kriz sürecinde içe kapanmak yerine dışa açıldığına dikkati çekerek, bunun için Portekiz Başbakanı’nı tebrik etmek istediğini söyledi.

Türkiye’nin de geçmişte aynı süreçleri yaşadığını hatırlatan Yalçıntaş, dışa açılmanın önemli olduğunu, bu sayede başarı hikayesi yazılabildiğini kaydetti. Türkiye’nin son 10 yılda ekonomik olarak oldukça büyüdüğünü ve mesafe kat ettiğini anlatan Yalçıntaş, bu başarıda istikrarlı reformların ve dışa açılmanın önemli payının bulunduğunu ifade etti. Yalçıntaş, toplumları yaklaştıran en önemli unsurun ticaret olduğunu dile getirerek, Avrupa ile olan ticarette 3 konuda sıkıntı yaşadıklarına işaret etti. Yalçıntaş, şöyle konuştu:

”Dış ticaretimizin yarıdan fazlasını Avrupa ile yapmamıza rağmen, mal taşımada sıkıntılar yaşanıyor. Türk tırlarının Avrupa’da dolaşmasında sıkıntı var. Serbest Ticaret Anlaşmaları’nda Türkiye’nin daha etkin olması gerekiyor. Vize konusunda da Avrupa Birliği Türk iş adamlarına köşeli vize rejimi uyguluyor. Bu konularda Portekiz’in destek olmasını bekliyoruz.”

Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho, Türkiye’ye ilk kez geldiğini ifade ederek, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açmak istediklerini söyledi.Türkiye ve Portekiz’in her ne kadar coğrafi olarak birbirlerinden uzak da olsalar dostluk noktasında yakın olduklarını kaydeden Coelho, her iki ülkenin arkasında şanlı bir tarih bulunduğunu dile getirdi.İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin yeterli düzeyde olmadığını anlatan Coelho, Türk iş adamlarını Portekiz’de yatırım yapmaya davet etti.

Türk iş adamlarının Portekiz’de yatırım yapmaları için mevzuatlarının ve ortamın iyileştirildiğine işaret eden Coelho, katı ve korumacı yaklaşımlardan, daha rekabetçi bir ekonomi oluşturmaya başladıklarını vurguladı.Coelho, 10 yıl önce Türkiye’nin ciddi bir ekonomik krizden çıktığını hatırlatarak, ”O zaman ki durum, bizim bugün içerisinde olduğumuz duruma benziyordu. Burada öğreneceğimiz, sizin deneyimlerinizden çıkartacağımız çok dersler var” diye konuştu.
Ülkesinde gerçekleştirdikleri yapısal reformlara da değinen Coelho, kamu borçlarının kontrol altına alınmaya başladığını, ekonominin önündeki bariyerlerin yavaş yavaş kaldırıldığın ifade etti.”Portekiz artık uçurumun kenarından döndü” diyen Coelho, ancak yapılması gereken çok işleri bulunduğuna işaret etti. Coelho, iki ülkenin yenilebilir enerji, Ar-Ge çalışmaları, finansal hizmetler, sanayi makineleri, gıda, ilaç ve tarım gibi alanlarda iş birliği yapabileceğini belirtti.
Portekiz Başbakanı Coelho, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini desteklerini de sözlerine ekledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise, Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho’nun ziyaretinin, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin artmasına katkı sağlayacağını söyledi. Türkiye’nin de 10 yıl önce Avrupa’nın diğer ülkeleri ve Portekiz’in yaşadığı ekonomik sıkıntıları yaşadığını hatırlatan Çağlayan, ”Yani bizler de damdan düştük. Bizde önemli bir atasözü vardır. ‘Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar’ derler. Bu anlamda Türkiye, bundan 10 yıl önce gerek siyasi istikrarın olmadığı gerek ekonomik istikrarın olmadığı, bütçe disiplininin olmadığı ve son derece kötü yönetildiği bir dönemdeydi” dedi.Türk özel sektörünün aynı özel sektör olduğunu anlatan Çağlayan,  ”Son 10 yıl içinde Türk özel sektörünün genetiği ile oynamadık” ifadesini kullandı. Türk iş dünyasının geride kalan 10 yıl içinde kendine verilen destek ile önemli başarılar sağladığını kaydeden Çağlayan, Türkiye’nin krizi fırsata çevirmiş ülke olduğunu dile getirdi.
Çağlayan, Türkiye’nin son 10 yılda yakaladığı ekonomik ve siyasi istikrar ile kendisini gümrük duvarları ile kapatmış bir yapıdan çıkarak tüm dünya ile ticari, siyasi ve ekonomik ilişkilerini geliştiren bir ülke konumuna geldiğini ifade etti. Dünyada yaşanan ekonomik kriz ve Avrupa pazarlarında yaşanan ekonomik dar boğaza rağmen Türkiye ekonomisinin geçen yıl yüzde 8,5 büyüdüğünü hatırlatan Çağlayan, şunları söyledi: ”Bugün gerek bütçe açıkları ve gerek kamu borçları noktasında AB üyesi 23 ülkeden daha iyi durumdayız. Geçtiğimiz yıl, toplam kamu borçlarının milli gelire oranının yüzde 39 seviyelerine inmesi ki 2012’de inşallah yüzde 36’lar seviyesine inecek. Bu, tarihimize önemli bir rekor olarak geçecek.”

Türkiye’nin 2002 yılındaki ihracatının 36 milyar dolar olduğunu anımsatan Çağlayan, Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki ekonomik dar boğaza karşın bu bölgelerdeki ülkelere ihracatın 150 milyar doları aşacağını kaydetti. Çağlayan, Türkiye’nin geçen yıl 39 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirdiğini, bu yıl da bu rakamı 45 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

”Üçüncü ülkelerde işbirliği yapmak istiyoruz”

Türkiye’nin Portekiz ile ilişkileri daha de geliştirmek istediğini dile getiren Çağlayan, Coelho’nun ziyareti ve iş dünyasının kendi arasında yapacağı görüşmelerin söz konusu isteği karşılayacağına inandığını söyledi. Bakan Çağlayan, Portekiz ile sadece mal alış-satışında bulunmak gibi bir anlayışa sahip olmadıklarına dikkati çekerek, ”Bizim anlayışımızda birbirimizin avantajlarını ortak kullanarak üçüncü ülkelerde iş birliği yapmak istiyoruz” dedi.

Türkiye’de gelecek 10 yılda enerji ve ulaşım alanında 250 milyar dolardan fazla yatırım yapacaklarını, kentsel dönüşüm projesi kapsamında da 20 milyondan fazla konutu yeniden inşa edeceklerini ve bu yatırımların da yaklaşık 400-500 milyar doları bulacağını anlatan Çağlayan, ”Portekiz iş dünyasını bilhassa buraya odaklanmaya davet etmek istiyorum” diye konuştu. Bakan Çağlayan, Türkiye’ye son 9 yılda gelen doğrudan yabancı yatırım tutarının 120 milyar doları geçtiğini sözlerine ekledi.

 

Ankara’da düzenlenen Türk-Portekiz İş Forumuna büromuz avukatlarından ve aynı zamanda Türk-Portekiz İş Konseyi Başkan Yardımcısı olan Av. İrfan Güler de katılmıştır.

09/01/2013